Bradford County PA
Chemung County NY
Tioga County PA
Tri-Counties Genealogy & History by Joyce M. Tice
Schools of the Tri-Counties
1902 Tioga County Teachers and School Directors
Tri-County Genealogy & History Sites Home Page
How to Use This Site
Warning & Disclaimer
Souvenir School Booklets
No Unauthorized Commercial Use
Say Hello to Joyce 
Joyce's Search Tip - November 2008
Do You Know that you can search just the 700 pages of School Records on the site  by using the Schools button in the Partitioned search engine at the bottom of the Current What's New Page?  You can narrow your search by entering a township name and a surname and using the Find All Words option

Names and Addresses of the School Directors and Teachers of Tioga County
(These names are taken from Reports of Secretaries of School Districts.)
Published in Wellsboro Agitator Oct 22 1902
Term, 9 months, Wages $30, $35, $40, $70.

John Burke, Arbot, President.
Thos. J. L. Lowry, Arnot, Secretary.
Patrick Ross, Arnot, Treasurer.
Thomas Lindsay, Arnot.
O. Anderson, Landrus.
W. H. Jones, Arnot.

Prin. A. T. Bowen, Arnot.
William Dobbins, Arnot.
Jessie Lindsay, Arnot.
Joseph Mannlx, Arnot.
May Borden, Arnot.
Mary B. Garvin, Arnot.
Alice Breen, Arnot.
Jennie Arrowsmith, Blossburg.
Agnes Blair, Blossburg.
Margaret Ditchburn, Arnot.
Elizabeth Ditchburn, Arnot.
Amelia Richards, Landrus.

Term, 9 months, Wages $30, $35, $40, $90

R. D. Horton, Blossburg, President.
James McMahon, Blossburg, Sec'y.
M. A. Blair, Blossburg, Treasurer.
Dr. Geo. D. Crandall, Blossburg.
J. D. Connors, Blossburg.
Edw. W. Johnson, Blossburg.

Prin. H. F. Walker, Blossburg.
Renn. B. Heron, Blossburg.
Jennie Hutchinson, Blossburg.
Mary Bainbury, Blossburg.
Elizabeth Goldmyer, Blossburg.
Agnes Hyland, Blossburg.
Isabel Scofield, Blossburg.
Estella England, Blossburg.
Minnie Kealing, Blossburg.
Bertha M. Davis, Blossburg.
Bridgie Breanan, Blossburg.
Edith Passinore, Blossburg.
Elizabeth Blair, Blossburg.

Term, 7 months, Wages $25, $28.

Gen. Davis, Purple Brook, President.
P. E. Parker, Brookfield, Secretary.
J. H. Bush, Austinburg, Treasurer.
H. B. Murdock, Austinburg.
G. B. Simmons, Brookfield.
Edwin Mascho, Sylvester.

Mabel Zimme, Brookfield.
Minnie Argetsinger, Westfield.
F. L. Hubbard, Sylvester.
Anna Parsons, Westfield.
Iva Crawford, Westfield.
Elsie Lienhardt, Austinburg.
Maud Thornton, Westfield.
Emma Bonny, Austinburg.
Gertrude Anse, Austinburg.
Fred Ballard, Sylvester.

Term, 7 months, Wages $28.

John A. Lindlam, Wellsboro, President.
J. J. Evans, Round Top, Secretary.
Orlando F. Jones, Cross Cut, Treas.
W. S. Neal, East Charleston.
B. F. Edwards, Wellsboro.
L. W. Wilkins, East Charleston.

Arta Fulkerson, Cherry Flats.
Luva Bailey, Wellsboro.
Mary Glennon, Crosscut.
Ada Kohler, Mardin.
Anna Simpson, Rill.
Mabel Evans, Round Top.
Emma Thompson, Cherry Flats.
Ralph Webb, Wellsboro.
Mae McEntee, Rill.
Margaret Jackson, Cherry Flats.
Myrtle Jones, Round Top.
Nellie Collins, East Charleston.
Edith Bailey, Wellsboro.
Dasie Hymes, Hammond.
Ada Carson, Round Top.
Mrs. L. E. Rese, East Charleston.
Verne Davis, Cherry Flats.
Julia Lamont, Round Top.
Gertrude Everts, East Charleston.

Term, 7 months, Wages $24, $40.

H. H. Cooper, Little Marsh, President.
Joseph Wilson, Little Marsh, Sec'y.
Joseph Cooper, Little Marsh, Treas.
W. N. Ashtorn, Little Marsh.
Edward Ordiway, Little Marsh.
Wm. E. Davis, Little Marsh.

Prin., Edward Marvin, Covington.
Agnes Wilson, Little Marsh.
Kate Monks, Chatham Valley.
Georgiana Monks, Chatham Valley.
Ira Cloos, Little Marsh.
Ella Wilson, Little Marsh.
Satie Rice, Little Marsh.
Ida Ransom, Little Marsh.
Ethel Carpenter, Little Marsh.
Helen Carpenter, Little Marsh.
Mattie Matteson, Knoxville.
Maud Spencer, Wellsboro.

Term, 7 months, Wages, $26, $30, $40.

Samuel Frith, Lansing, Pres.
C. S. Chamberlain, Sabinsville, Sec'y.
L. M. Faulkner, Sabinsville, Treas.
F. N. Chisom, Sabinsville.
G. N. Manning, Potterbrook.
A. A. Roberts, Sabinsville.

Prin., B. D. Eldridge, Sabinsville.
Viola B. Doty, Sabinsville.
Orissa Potter, Sabinsville.
Pearl D. Short, Sabinsville.
Ava D. Strang, Mills.
Bertha S. Smith, Sabinsville.
Urvin G. Ransom, Lansing.
Bessie Kimball, Westfield.
Edna Fuller, Westfield.
Nellie Ransom, Sabinsville.
Eva M. Chamberlain, Sabinsville.

Term, 8 months, Wages, $28, $50.

R. C. Cunningham, Covington, Pres.
S. H. Mitchell, Covington, Sec'y.
James S. Blair, Covington, Treas.
Dr. S. A. Gaskill, Covington.
W. A. Blanchard, Covington.
John E. Richards, Covington.

Prin., W. O. Jenkins, Covington.
Helen Ingalls, Covington.
Alice Richards, Blossburg.

Term, 7 months, Wages $25 to $28.

John Vaughn, Covington, Pres.
L. R. Walker, Covington, Sec'y.
A. H. Doud, Covington, Treas.
Elmer Grandy, West Covington.
E. O. Connelly, Covington.
J. T. Baverley, Cherryflats.

Maude Landon, Mansfield.
Belva Robbins, Covington.
M. S. Knowlton, Covington.
Bessie Wetmore, Mansfield.
Albert Jones, Cherryflats.
Mae Kelley, Cherryflats.
Lucy Zittel, West Covington.
Harriet Hall, Mansfield..
Kittie Lewis, Covington.
Martin Browne, Covington.
R. H. Kelts, Covington.
L. D. Goodspeed, Covington.
Mae Hughes, Blossburg.
Albert Wetmore, Mansfield.

Term, 8 months, Wages $28.

K. I. Bellows, Knoxville, Pres.
C. M. Woodbury, Knoxville, Sec'y.
G. H. Knox, Knoxville, Treas.
G. W. Wright, Academy Corners.
S. R. George, Academy Corners.
W. W. Davis, East Chatham.

Cora Westbrook, Knoxville.
Rebecca Holbert, Knoxville.
Mrs. E. H. Campbell, Academy Corners.
Harriet Teachman, Knoxville.
Mrs. Ollie Merrick, Academy Corners.
Ola Davis, East Chatham.
Edna Shaw, Knoxville.

Term, 7 months, Wages, $24, $26, $28.

Thomas Houghton, Stonyfork, Pres.
E. E. Benjamin Balsam, Sec'y.
Arthur Stratton, Olmsville, Treas.
J. E. Spencer, Stokesville.
A. B. Carpenter, Kress.

Mary Campbell, Balsam.
Nellie West, Roundtop.
P. D. Walbridge, Wellsboro.
Celia Schwartz, Wellsboro.
Genevieve Sabitr, Stonyfork.
Verna Powers, Mansfield.
Bertha Butler, Stokesdale.
Florence Kiefer, Wellsboro.
Flora West, Roundtop.
Clara English, Wellsboro.
Ethel Mudge, Balsam.
Grace Bastian, Wellsboro.
Grace Barnum, Wellsboro.
Hattie Barnum, Wellsboro.
Mary Butler, Stokesdale.
Edna Ogden, Stonyfork.
Mary Derbyshire, Wellsboro.
Nellie Braw, Wellsboro.
Anna Swanson, Manhattan.
Mary Sheldweiler, Wellsboro.
R. H. Austin, Wellsboro.
Tina Wheeler, Balsam.
Lula Roblyer, Balsam.
Josephine Mack, Wellsboro.
Theresa Spencer, Wellsboro.
Nellie Valsing, Stonyfork.
Katherine Roland, Balsam.
Mazle Keeney, Wellsboro.
Blanche Gentry, Stonyfork.
Maud Grosjean, Stokesdale.
Blanche Keeney, Wellsboro.
Esther Butler, Stokesdale.
Gertrude Dickinson, Wellsboro.
Nellie Phippen, Wellsboro.
Mary Willard, Balsam.
Clara Huthold, Wellsboro.
Nellie Wetherbee, Balsam.

Term, 8 months, Wages $30, $35, $40, $65.

Robert Young, Antrim, President.
C. E. Burgess, Antrim, Secretary.
James B. Howell, Antrim, Treasurer.
Thomas Brann, Antrim.
Thomas Dalkin, Antrim.
W. W. Borden, Antrim.
M. L. Havens, Antrim.

Prin., Raymond B. Steele, Antrim.
Isabelle Marvin, Antrim.
Addie Mills, Antrim.
Lenore O'Connell, Antrim.
Sara Nash, Antrim.
Emma Brigden, Brownlee.

Term, 6 months, Wages $36, $47.50.

J. L. Snyder, Leetonia, President.
Gustave Gross, Marshlands, Secretary.
W. T. Schanbacher, Marshlands, Treas.
Joseph F. Grimm, Marshlands. 
James Bailey, Lectonia.
John Neagley, Lectonia.

Curtis Schanbacker, Marshlands.
Ada Horton, Lectonia.
Angie Prutsman, Lectonia.
Metta Soper, Marshlands.
Ethel Soper, Marshlands.

Term, 8 months, Wages $35, $40, $75.

F. W. Crandall, Elkland, President.
B. H. Parkhurst, Elkland, Secretary.
F. M. Cornellus, Elkland, Treasurer.
A. B. Miner, Elkland.
S. A. Weeks, Elkland.
C. B. Bailey, Elkland.

Prin., F. W. Skelton, Elkland.
Gertrude Warren, Elkland.
Myra Gaige, Elkland.
Lole Perry, Elkland.
May E. Lawrence, Elkland.

Term, 7 months, Wages $19.

B. S. Rathbun, Elkland, President.
Fred Dailey, Elkland, Secretary.
C. F. White, Elkland, Treasurer.
R. E. Long, Elkland.
John Berg, Nelson.
Stephen Rice, Elkland.

Annie P. Donovan, Elkland.

Term, 7 months, Wages $25, $28.

E. M. Stevens, Farmington Center, Pres.
C. H. Blanchard, Farmington Hill, Sec'y.
E. W. Close, Farmington Hill, Treas.
John R. Smith, Elkland.
O. A. VanDusen, East Chatham.
J. H. Howe, Tioga.

Flora Dunham, Farmington Hill.
Fannie Treat, Elbridge.
Anna Seeley, Farmington Hill.
Burr VanDusen, Elbridge.
Susan H. Smith, Elkland.
Mark Campbell, Academy Corners.
Myra Campbell, Academy Corners.
Stella B. Pierce, Nelson.
Mrs. Alice Hymes, Hammond.
Harry W. French, Little Marsh.

Term, 8 months, $28, $30, $35.

John Blass, Gaines, President.
J. D. Strait, Marshlands, Secretary.
Darwin Barnhart, Gaines, Treasurer.
P. H. Dewey, Marshlands.
M. W. Atwell, Gaines.
F. C. Ripley, Gaines.

P. J. Lent, Marshlands.
Pearl A. Wetmore, Gaines.
Julia Strait, Marshlands.
Eliza H. Higgins, Gaines.
Emma Whittaker, Manhattan.
Blanche F. Wilson, Gaines.
Frank Reinwald, Marshlands.
Elsie Schanbacker, Manhattan.
Edna Seamans, Gurnee.

Term, 9 months, Wages, $30, $40.

James Woodhouse, Morris Run, Pres.
Edward Hayes, Morris Run, Sec'y.
W. S. Nearing, Morris Run, Treasurer.
Dr. J. H. Kiley, Morris Run.
Thomas Wetsel, Morris Run.
J. C. Hadley, Morris Run.

Prin., Anna A. Nelson, Morris Run.
Margaret Stevenson, Morris Run.
Margaret Fogarty, Morris Run.
Anna Driscoll, Morris Run.
Elizabeth Coleman, Morris Run.
Isabel Woodhouse, Morris Run.
Mae Churchill, Morris Run.
Mary Duggan, Morris Run.
Jessie Rundell, Blossburg.

Term, 8 months, Wages $26, $28.

J. A. Seeley, Millerton, President.
L. A. Trowbridge, Trowbridge, Sec'y.
J. W. Miller, Millerton, Treasurer.
E. R. Mitchell, Somers Lane.
C. L. Updyke, Daggett.
A. J. Spencer, Jackson Summit.

Richard Gustin, Millerton.
Ella Miller, Millerton.
Victor Lefler, Jobs Corners.
Verne Lefler, Jobs Corners.
Belle Wilson, Mansfield.
Ola I. Sheive, Jobs Corners.
Earl Spencer, Jackson Summit.
Anna Beckhorn, Millerton.
E. E. Webster, Jobs Corners.
J. B. Matthews, Trowbridge.
Emma L. Miller, Millerton.
Agnes L. Miller, Millerton.
Myrna Myfelt, Somers Lane.
Bessie Rockwell, Lawrenceville.
Charles Elliott, Mansfield. (Daggett High School)

Term, 9 months, Wages $35, $40, $80.

L. A. Johnson, Knoxville, Pres.
C. E. Wainwright, Knoxville, Sec'y.
W. H. Milo, Knoxville, Treas.
G. W. Fitch, Knoxville.
A. W. Luge, Knoxville.
C. E. Martin, Knoxville.

Prin., F. H. Gaige, Knoxville.
Nellie Middaugh, Knoxville.
Sadie Culver, Knoxville.
Rena Campbell, Knoxville.
Mabel Jenks, Knoxville.
Elizabeth Kuhl, Knoxville.

Term, 7 months, Wages $25.

G. G. Close, Tompkins, Pres.
Willis F. Keep, Somers Lane, Sec'y.
M. S. Baldwin, Lawrenceville, Treas.
Frank Lee, Lawrenceville.
Eli Roberts, Lawrenceville.
Delos Colegrove, Lawrenceville.

Myrtle Lee, Lawrenceville.
John Croffut, Tompkins.
Harvey Cloos, Lawrenceville.
J. C. Salisbury, Lawrenceville.
Anna Tilford, Lawrenceville.
Ettie Shaffer, Lawrenceville.
Lou A. Bishop, Tioga.

Term, 8 months, Wages $30 and $55.

W. E. Brown, Lawrenceville, Pres.
W. C. Lewis, Lawrenceville, Sec'y.
F. L. Hawley, Lawrenceville, Treas.
J. N. Hotchkiss, Lawrenceville.
J. H. Putnam, Lawrenceville.
W. H. Ryon, Lawrenceville.

Prin., E. B. Gaige, Lawrenceville.
May E. Koon, Lawrenceville.
Leora Smith, Lawrenceville.

Term, 8 months, Wages, $35, $50.

Moses Schiek, Liberty, Pres.
L. F. Wheeland, Liberty, Sec'y.
Grant Sebring, Liberty, Treas.
B. F. Bastian, Liberty.
Israel Forer, Liberty.
G. W. McCracken, Liberty.

Prin., R. L. Butler, Stokesdale.
Jean H. Doane, Mansfield.

Term, 7 months, Wages $28, $30.

Peter Gemeiner, Liberty, Pres.
C. F. Gleckner, Nauvoo, Sec'y.
R. G. Hoyier, Sebring, Treas.
Daniel Zinck, Liberty.
Joseph Roupp, East Point.
Clarence Thomas, East Point.

Neta Schmonder, Liberty.
Rossie Gleckner, Nauvoo.
Nora Ritter, Nauvoo.
Carrie Krise, Liberty.
Belle Rundell, Sebring.
Alma Zinck, Liberty.
Lydia Harrer, East Point.
Louisa Harvey, East Point.
Maud Bastian, Liberty.
Francis Roup, East Point.
Vesta Fritzsche, Liberty.

Term, 9 months, Wages $35, $80.

H. B. Taylor, Mansfield, Pres.
Dr. F. G. Wood, Mansfield, Sec'y. (SRGP 06437)
F. A. Clark, Mansfield, Treas.
Dr. F. G. Elliott, Mansfield.
U. S. Snover, Mansfield.(SRGP 03640)
J. F. Howe, Mansfield. (SRGP 09670)

Prin., E. A. Retan, Mansfield.
Julia Rose, Mansfield. (SRGP 07156)
Lena Lewis, Mansfield. (SRGP 14915)
(Six grades are taught in the Model School of S. N. S.)

Term, 7 months, Wages $25 to $28.

George Spaulding, Hammond, Pres.
Jesse Compton, Crooked Creek, Sec'y.
Benjamin Owlett, Keeneyville, Treas.
H. S. Keeney, Jr., Crookedcreek.
P. E. Brown, Crookedcreek.
George Morton, Keeneyville.

Laura Gaylord, Mansfield.
Violante M. Bolton, Lawrenceville.
Allen Jones, Crosscut.
Nellie Jackson, Keeneyville.
Jos. B. C. Clement, Mansfield.
Harry Palmer, Keeneyville. (Palmer School)
Claud Ely, Keeneyville.
Lulu Shaw, Keeneyville.
Mrs. Rena Carpenter, Niles Valley.
Eunice Bailey, Wellsboro.
Arthur Dann, Hammond.
B. R. West, Keeneyville.
Mrs. Charles Conley, Mansfield.
Myrtle Smith, Keeneyville.

Term, 8 months, Wages $28, $32, $35, $55.

Orson Williammee, Lorenton, Pres.
W. L. Engish, Hoytville, Sec'y.
E. S. Emmick, Morris, Treas.
Dr. R. F. Robinson, Morris.
L. W. Hart, Morris.
O. D. F. Quick, Morris.

Prin., J. T. Williammee, Morris.
Curtis Campbell, Morris.
Delia Egan, Morris.
Margaret Nash, Antrim.
May L. English, Hoytville.
Alice Desmond, Nauvoo.
Nora Ryan, Morris.
A. B Ashley, Nauvoo.
Katherine Snyder, Liberty.
Ralph Wilson, Morris.
Lola Lowe, Dix.
Edith Black, Morris.
Fannie Updyke, Lloyd.

Term, 8 months, Wages $25, $50.

Elmer Thomas, Nelson, Pres.
J. D. Hoyt, Nelson, Sec'y.
E. E. Balis, Nelson, Treas.
J. E. Hazlett, Nelson.
John Savey, Nelson.
Daniel VanDyke, Nelson.

Prin., Harry Hastings, Keeneyville.
Clara Baxter, Nelson.
Emily Seely, Nelson.


L. P. Brown, Elkland, Pres.
L. W. Brown, Elkland, Sec'y.
C. F. White, Elkland, Treas.
F. B. Brown, Elkland.
O. P. Babcock, Elkland.
Charles Kelly, Elkland.
(Pupils are taught in adjoining districts.)

Term, 8 months, Wages $20, $30, $60.

W. H. Clark, Osceola, Pres.
Charles Tubbs, Osceola, Sec'y.
Frank J. Seeley, Osceola, Treas.
W. H. Long, Osceola.
Edw. R. Tubbs, Osceola.
Andrew Brown, Osceola.

Prin., N. G Parke, Osceola.
Carrie Perry, Osceola.
E. Myra Cloos, Osceola.
Dorothy Simons, Osceola.

Term, 7 months, Wages $27, $30, $33.

Grant Lewis, Mansfield, Pres.
J. L. Hagar, Mansfield, Sec'y.
W. W. Inscho, Canoecamp, Treas.
Volney Ripley, Mansfield.
F. H. Pratt, Mansfield.
S. D. Shaw, Mansfield.

Mrs. Jennie F. Avery, Mansfield.
Edna Day, Lambscreek.
Lulu Kohler, Mardin.
Maude Kingsley, Mansfield.
Earl Shaw, Mansfield.
Vial A. Coveney, Mardin.
Beatrice Elliott, Mansfield.
Maude Lewis, Mansfield.
Ethel Shaw, Mansfield.
Emilly Updyke, Mansfield.
Valeda Bartlett, Mansfield.
Laura Strange, Mansfield.
Daniel Mudge, Cherryflats.

Term, 8 months, Wages $35.

S. L. Davis, Rutland, Pres.
J. W. Avery, Rutland, Sec'y.
J. T. Stout, Rutland, Treas.
H. L. Blood, Rutland.
A. C. Youngs, Rutland.
Dr. O. S. Nye, Rutland.

Ross W. Soper, Rutland.

Term, 7 months, Wages $26.

L. M. Davis, Rutland, Pres.
L. C. Benson, Rutland, Sec'y.
E. C. Holton, Jobs Corners, Treas.
F. M. Lawrenceville, Rutland.
A. E. Garrison, Jobs Corners.
James Longwell, Rutland.

May Squire, Rutland.
Lottie Walker, Rutland.
Blanche Hanyon, Rutland.
Maud Sweely, Rutland.
Edna Garrison, Jobs Corners.
Maud Littley, Mansfield.
Grace Dyke, Mansfield.
Lillian Hayward, Mansfield.
Nettie Rice, Mansfield, R. F. D.
Helen Hendrick, Mainesburg.

Term, 7 months, Wages $28.

A. B. Carnett, Ansonia, Pres.
D. J. Lowden, Spicewood, Sec'y.
W. C. Reyman, Delmar, Treas.
Eli G. Campbell, Delmar.
J. M. Campbell, Ansonia.
Asa Warriner, Asaph.

Edna M. Craus, Ansonia.
Ruth A. Broughton, Ansonia.
Lida Carnett, Ansonia.
Erie Potter, Wellsboro.
Alma M. Eidsburg, Ansonia.
Lucy Austin, Delmar.
Maud Walbridge, Wellsboro.
E. Blanche Batos, Wellsboro.

Term, 7 months, Wages $25, $28, $30.

A. D. Ballard, Sullivan, Pres.
J. G. Leiby, Mainesburg, Sec'y.
Freeman Shaw, Mainesburg, Treas.
L. L. Reynolds, Sullivan.
J. C. Strange, Mansfield, R. F. D.
Chas. Smith, Mainesburg, R. F. D.

Ernest Sutton, Sullivan.
Luvinnie Cornwell, Mansfield.
Elmer Cornwell, Mansfield.
Lynn Soper, Mainesburg. (Elk Run School)
George Bardwell, Mainesburg.
Esther Orvis, Sullivan.
Eleanor Row, Mansfield, R. F. D.
Howard Ashley, Mansfield, R. F. D.
Fred Sutton, Sullivan.
Julia Strange, Mansfield.
Ernest Webster, Mansfield, R. F. D.
Harry Hulslander, Voltus. (Holly School)
Vera Hulslander, Voltus.
Lora Roberts, Sullivan. (Gray Valley School)
Edith Mudge, Mansfield.
Seward Nash, Sullivan.

Term, 8 months, Wages $35, $75.

H. C. Wheeler, Tioga, Pres.
H. S. Alford, Tioga, Sec'y.
H. L. Baldwin, Tioga, Treas.
Daniel Berry, Tioga.
J. M. Pock, Tioga.
T. A. Wickham, Tioga.

Prin., J. G .Marsh, Tioga.
Belle Munro, Tioga.
Harriet Boughtin, Tioga.

Term, 8 months, Wages $23 to $45.

S. P. Miller, Tioga, President.
G. S. Walker, Tioga, Secretary.
D. W. Hurd, Tioga, Treasurer.
F. Valentine, Tioga.
M. W. Lawrence, Tioga.
John G. Kentch, Tioga.

Prin., Lewis Wilson, Mansfield.
Emma Quackenbush, Tioga.
Helen C. Shipman, Mansfield.
Bertha M. Griffin, Tioga.
Rosa Lechner, Tioga.
Katharine Truax, Tioga.
Kathleen Field, Tioga.
Anna C. Encell, Farmington Hill.
Bessie B. Alford, Tioga.
Dorothea Kraiss, Tioga.
Frederika Krieger, Tioga.
F. Raymond Adams, Mansfield.

Term, 7 months, Wages $24, $35.

L.S. Jones, Roaring Branch, President.
Wm. Skelley, Roaring Branch, Sec'y.
B. H. Landon, Cedar Ledge, Treas.
Joseph Lodge, Ogdensburg.
Daniel Spaulding, Ogdensburg.
Wm. Allen, Grover.

L. G. Austin, Ogdensburg.
Agnes King, Gleason.
S. H. Landon, Ogdensburg.
J. N. Reynolds, Roaring Branch.
B. L. Thomas, Cedar Ledge.
Josie Randall, Canton.
Harry Baldwin, Gleason.
Olive Plank, Roaring Branch.
Margaret Kinsley, Ogdensburg.
Celia DeCoursey Roaring Branch.
J. C. VanVechten, Cedar Ledge.
Mrs. John Allison, Roaring Branch.
Edna Hendricks, Roaring Branch.
Jessie Randall, Canton.

Term, 7 months, Wages $21, $23, $25.

J. H. Hatherill, Fall Brook, President.
Wallace Chase, Altafts, Sec'y.
Thos. P. Furman, Canton, Treasurer.
Layton Lyon, Covert.
J. E. Jones, Fall Brook.
Herman Bruce, Canton.

Edna Mattison, Mansfield.
Carolyn Lyon, Covert.
Martha Gray, Canton.
Bertha Everett, Sylvania.
Rexa B. Nash, Sullivan.
Mary Barrow, Ogdensburg.
Fred Furman, Canton.

Term, 9 months, Wages $36 to $155.50.

E. H. Owlett, Wellsboro, President.
David Z. Swan, Wellsboro, Secretary.
W. D. VanHorn, Wellsboro, Treas. (Not a director.)
M. L. Klock, Wellsboro
Leonard H. Harrison, Wellsboro.
Ferd R. Field, Wellsboro.
Chas. H. Roberts, Wellsboro.

Prin., H. E. Raesly, Wellsboro.
M. F. Jones, Wellsboro.
Alice H. Doane, Wellsboro.
Stella Doane, Wellsboro.
F. Rebecca Shove, Wellsboro.
Minnie B. Truman, Wellsboro.
Nannie Johnson, Wellsboro.
Barbara Crichton, Wellsboro.
Bertha Medrack, Wellsboro.
Blanche Warriner, Wellsboro.
Emma J. Wells, Wellsboro.
Pauline Ortman, Wellsboro.
Katherine Burden, Wellsboro.
Susan Jones, Wellsboro.
Louise Van Valkenburg, Wellsboro.

Term, 9 months, Wages $35, $40, $100.

M. D. Lawrence, Westfield, Pres.
Mrs. Alice E. Strang, Westfield, Sec'y.
E. M. Tucker, Westfield, Treasurer. (Not a director.)
Sarah I. Krusen, Westfield.
Lew E. Knapp, Westfield.
J. C. Edgcomb, Westfield.
W. H Outman, Westfield.

Prin., W. E. Blair, Westfield.
Mrs. M. N. Edwards, Westfield.
Stella Lownsbery, Westfield.
Zitilla Adams, Westfield.
Belle Barton, Westfield.
Mae Smith, Westfield.
Sara Hurlbut, Westfield.

Term, 7 months, Wages $26, $30.

Mrs. S. M. Mulford, Potterbrook, Pres.
C. H. Sweazy, Westfield, Secretary.
R. King, Phillips Station, Treasurer.
R. H. Buck, Potterbrook.
C. H. Pierce, Westfield.
L. K. King, Phillips Station.

Inez Smith, Westfield.
Bertha Rolison, Westfield.
Louise M. Rogers, Cowanesque.
Olive M. King, Phillips Station.
Grace Kimball, Westfield.
Katherine Ankenny, Westfield.
Martha Melssner, Germanta.
Agnes Brimmer, Osceolia.
Ellie Sheehan, Westfield.

Bradford County PA
Chemung County NY
Tioga County PA
Published On Tri-Counties Site On 18 OCT 2006
By Joyce M. Tice
Email: Joyce M. Tice

You are the  visitor since the counter was installed on 18 OCT 2006