Bradford County PA
Chemung County NY
Tioga County PA
Tri-Counties Genealogy & History by Joyce M. Tice
Schools of the Tri-Counties
1900 Tioga County Teachers and School Directors
Tri-County Genealogy & History Sites Home Page
How to Use This Site
Warning & Disclaimer
Souvenir School Booklets
No Unauthorized Commercial Use
Say Hello to Joyce 
Joyce's Search Tip - November 2008
Do You Know that you can search just the 700 pages of School Records on the site  by using the Schools button in the Partitioned search engine at the bottom of the Current What's New Page?  You can narrow your search by entering a township name and a surname and using the Find All Words option

Names and Addresses of the School Directors and Teachers of Tioga County
(These names are taken from Reports of Secretaries of School Districts.)
Published in Wellsboro Agitator Nov, 1900
Note : These are teachers appointed for term 1900-1901. School Souvenir booklets are listed on site by year of end of term, so booklets for this list will be under 1901.
Term, 8 months, Wages $30, $35 and $70.

John Burke, Arnot, President.
J. J. Borden, Arnot, Secretary.
J. J. Blair, Arnot, Treasurer.
Robert Christie, Landrus.
George Watson, Landrus.
Amos Robena, Arnot.

Prin., W. C. Frick, Arnot.
A. T. Bowen, Cherry Flats.
Jennie Arrowsmith, Blossburg.
Joanna Mannix, Arnot.
Elizabeth Ditchburn, Arnot.
Mary Hopkins, Arnot.
Margaret Goldmyer, Blossburg.
Agnes Blair, Blossburg.
May Borden, Arnot.
Mayme Hyde, Arnot.
E. S. Watson, Landrus.
Amelia Richards, Landrus.
Lillian Watkins, Arnot.
Term, 9 months, Wages $30, $35, $40 and $90.

J. D. Connors, Blossburg, President.
Chaa. Rockwell, Blossburg, Secretary.
A. W. Metherell, Blossburg, Treas.
C. L. Bochm, Blossburg.
Matthew A. Blair, Blossburg.
Edward C. Johnson, Blossburg.

Prin., H. F. Walker, Blossburg.
Elizabeth Blair, Blossburg.
Mary Bambury, Blossburg.
Jennie E. Hutcheson, Blossburg.
Agnes Hyland, Blossburg.
Bertha M. Davis, Blossburg.
Mrs. Isabella, Scofield, Blossburg.
Martha Hyde, Blossburg.
James A. Shaw, Blossburg.
Estella England, Blossburg.
Minnie K. Keating, Blossburg.
Elizabeth G. Goldmyer, Blossburg.
Bridgie Brennan, Blossburg.
Term, 7 months, Wages $23, $25.

H. B. Murdock, Austinburg, Pres.
G. B. Simmons, Brookfield, Sec'y.
Charles Hunt, Sylvester, Treas.
Theodore McPeek, Sylvester.
G. N. Davis, Purplebrook.
J. H. Bush, Austinburg.

Katherine Plank, Westfield.
Edna Seamans, Westfield.
Minnie Bush, Austinburg.
Eleanor Donovan, Elkland.
Madge Kilbourn, Austinburg.
Anna Parsons, Westfield.
Lottie Townsend, Westfield.
Clara Hiltbold, Wellsboro.
Lelah Burris, Westfield.
Pearl Read, Wellsboro.
Term, 7 months, Wages $28.

John A. Ludlam, Wellsboro, Pres.
T. J. Davies, Cherry Flats, Sec'y.
John J. Evans, Roundtop, Treas.
D. P. Benedict, East Charleston.
W. S. Noel, East Charleston.
O. P. Jones, Crosscut.

Margaret C. Jackson, Cherry Flats.
Anna Robinson, Wellsboro.
Anna Sampson, Crooked Creek.
Allen W. Jones, Crosscut.
Blanche Fullor, Crosscut.
Mrs. Stella Ely, East Charleston.
Gertrude Campbell, East Charleston.
Emma Thompson, Cherry Flats.
M. Gertrude Davis, Cherry Flats.
Lucy Zittel, West Covington.
Claude Ely, East Charleston.
Mary A. Glennon, East Charleston.
Clara J. Emberger, Cherry Flats.
Estella Jones, Cherry Flats.
Luella L. Bennett, Crooked Creek.
Luva Bailey, Wellsboro.
Margaret C. Morris, Mansfield.
Nellie Collins, Wellsboro.
Term, 8 months, Wages $22.

A. H. Short, Little Marsh, President.
G. W. Love, Little Marsh, Secretary.
Andrew Erway, Little Marsh, Treas.
C. W. King, Little Marsh.
Joseph Cooper, Little Marsh.
Joseph Wilson, Little Marsh.

Prin., P. T. Carpenter, Little Marsh.
Satie Rice, Little Marsh.
Cora Westbrook, Chatham Valley.
Emma Brigden, Chatham Valley.
Florence Kadie, Little Marsh.
Rose Crosby, Little Marsh.
Ella Wilson, Little Marsh.
Maude Coon, Knoxville.
Urvin Ransom, Little Marsh.
Edna Mattison, Mansfield.
Earl Owlett, East Chatham.
Maude Short, Sabinsville.
Term, 7 months, Wages $26, $30 and $40.

F. N. Chisom, Sabinsville, Pres.
Winfield Scott, Sabinsville, Sec'y.
P. B. Hoffman, Sabinsville, Treas.
L. M. Faulkner, Sabinsville.
G. N. Manning, Potterbrook.
Hiram Brownell, Lansing.

Frank M. Weeks, Sabinsville.
Florence Woody, Sabinsville.
Eva M. Chamberlain, Sabinsville.
Viola B. Doty, Sabinsville.
B. D. Eldridge, Sabinsville.
Ira H. Wettherbee, Sabinsville.
James Whittaker, Westfield.
Bessie M. Kimball, Westfield.
Lewis Crawford, Westfield.
Edward W. White, Westfield.
Term, 8 months, Wages $28 and $50.

G. E. Stickler, Covington, Pres.
C. C. Ireland, Covington, Sec'y.
James S. Blair, Covington, Treas.
J. E. Richards, Covington.
W. A. Blanchard, Covington.
R. C. Cunningham, Covington.

Prin., W. O. Jenkins, Covington.
Mrs. Bessie Jenkins, Covington.
Kathryn Lewis, Covington.
Term, 7 months, Wages $25.

James Sampson, Covington, Pres.
L. R. Walker, Covington, Sec'y.
Lewis McIntosh, Covington, Treas.
John Vaughn, Covington.
A. H. Doud, Covington.
J. T. Haverley, Cherry Flats.

Edna Frost, Covington.
Isabelle Walker, Covington.
Alice Richards, Covington.
Eva Johnson, Covington.
Lyman Goodspeed, Covington.
Edna Clemons, Covington.
Pearl Wetmore, Mansfield.
M. S. Knowlton, Covington. East Covington School
Albert Johnson, West Covington.
Caroline Simpson, Covington.
Margaret Browne, Covington.
Kent Kelley, West Covington.
R. H. Kelts, Covington.
Rena B. Heron, Blossburg.
Term, 8 months, Wages $28.

Joseph Wood, Knoxville, President.
C. M. Woodbury, Knoxville, Sec'y.
G. H. Knox, Knoxville, Treasurer.
John Misner, Knoxville.
D. H. Merrick, Academy Corners.
W. W. Davis, East Chatham.

Lowell Watkins, Austinburg.
Raymond L. Ross, Knoxville.
Carrie Edgcomb, Westfield.
Althea Gilkey, Knoxville.
Jeane Doane, Mansfield.
Fannie Treat, East Chatham.
Term, 7 months, Wages $24, $26, $28.

R. A. Evans, Stokesdale, President.
E. J. Tuttle, Wellsboro, Secretary.
James E. Spencer, Stokesdale, Treas.
George Francis, Balsam.
E. E. Benjamin, Balsam.
W. Lawton, Kennedy.

Clara English, Wellsboro.
John Copestick, Stony Fork.
Wm. M. Orr, Stony Fork.
Nettie Webb, Olmsville.
Nellie Valsing, Stony Fork.
S. L. Hoag, Delmar.
R. L. Butler, Stokesdale.
Blanche Gentry, Stony Fork.
B. M. Bailey, Mansfield.
Tacey Wetherbee, Delmar.
Hattie Marsh, Wellsboro.
Grace Harnum, Wellsboro.
Mary Butler, Stokesdale.
Bertha Butler, Stokesdale.
Esther Butler, Stokesdale.
Flora E. West, Round Top.
Anna Riebe, Valsing.
Nellie D. Moyer, Stony Fork.
Tina Wheeler, Balsam.
Maud Grosjean, Stokedale.
R. K. English, Sweetbrier.
Arthur Wheeler, Balsam.
Katherine Roland, Balsam.
Maude Walbridge, Wellsboro.
Florence E. Kiefer, Wellsboro.
Marion George, Wellsboro.
Celia E. Schwartz, Wellsboro.
Maud Putnam, Olmsville.
May Sneidweiler, Wellsboro.
E. Mae Smith, Wellsboro.
Flora E. Wakeman, Wellsboro.
Nellie Brew, Wellsboro.
Nettie Phippen, Wellsboro.
Term, 9 months, Wages $35, $40, $65.

James B. Howell, Antrim, Pres.
C. E. Burgess, Antrim, Secretary.
Wm. Howell, Antrim, Treasurer.
Thomas Brann, Antrim.
Thomas Dalkin, Antrim.
M. L. Havens, Antrim.

J. G. Marsh, Principal, Antrim.
Robert T. Ives, Antrim.
Lenore O'Connell, Antrim.
Sara Nash, Antrim.
Lonis McKinney, Brownlee.
Elizabeth Harrower, Antrim.
 Term, 8 months, Wages $36, $40, $45.

J. L. Snyder, Leetonia, President.
Gustav Gross, Marshfield, Secretary.
W. T. Schanbacher, Marshfield, Treas.
Joseph F. Grimm, Marshland.
James Bailey, Leetonia.
John Naegley, Leetonia.

Ada M. Horton, Mansfield.
Addie Mills, Wellsboro.
Sara Crichten, Wellsboro.
Rexford Soper, Rutland.
Curtis Schanbacher, Sebring.

Term, 8 months, Wages $40, $100.

F. W. Crandall, Elkland, President.
R. H. Parkhurst, Elkland, Sec'y.
W. T. Cornelius, Elkland, Treas.
F. M. Cornelius, Elkland.
H. Kinyon, Elkland.
W. A. Ellison, Elkland.

M. F. Cass, Elkland, Principal.
Abbie Weeks, Elkland.
Gertrude Warren, Elkland.
May Louise Rogers, Elkland.
Term, 7 months.

B. S. Rathbun, Elkland, President.
Fred Dailey, Elkland, Secretary.
C. F. White, Elkland, Treasurer.
John Ryan, Jr., Elkland.
John Berg, Nelson.
S. Rice, Nelson.

Emma Ryon, Elkland.
Term, 7 months, Wages $20, $25.

E. M. Stevens, Farm 'n Centre, Pres.
C. H. Blanchard, Farm 'n Hill, Sec'y.
F. D. Pierce, Nelson, Treasurer.
E. W. Close, Farmington Hill.
O. A. Van Dusen, Farmington Centre.
V. E. Hills, Tioga.

Viall A. Coveney, Mardin.
Helen Davis, Osceola.
Kate C. Northrop, Elkland.
Wava M. Adee, Seeley Creek.
Earl Price, Knoxville.
Lewis Green, Tioga.
Chas. R. Blanchard, Farmington Hill.
Florence Baxter, Nelson.
Harriet Hall, Mansfield.
John Croffut, Tompkins.
Term, 8 months, Wages $28, $30.

Darwin Barnhart, Gaines, Pres.
N. L. Hanscom, Marshfield, Sec'y.
N. R. Whittaker, Manhattan, Treas.
Patrick Smith, Gurnea.
B. L. Phillips, Gaines.
R. B. Smith, Marshfield.

C. H. Whittaker, Manhattan.
Myra Smith, Marshfield.
Delos W. Shaw, Manhattan.
L. R. Champney, Marshfield.
Ruth Broughten, Ansonia.
Nellie Ransom, Sabinsville.
Mrs. Ida Hanscom, Gaines.
Gladys Campbell, Marshfield.
Julia Strait, Marshfield.
Sadie Dewey, Sullivan.
Term, 9 months, Wages $30, $60.

Joseph Johnson, Morris Run, Pres.
James C. Hadley, Morris Run, Sec'y.
W. S. Nearing, Morris Run, Treas.
James Woodhouse, Morris Run.
Thomas Wetsel, Morris Run.
Edward T. Hayes, Morris Run.

J. C. Van Vechten, Morris Run, Prin.
Anna A. Nelson, Canoe Camp.
Maria Wetsel, Morris Run.
Margaret Stevenson, Morris Run.
Lizzie Coleman, Morris Run.
Mary Duggan, Morris Run.
Anna Driscoll, Morris Run.
Belle Rundell, Blossburg.
Term, 8 months, Wages $25, $27.

J. A. Seeley, Millerton, President.
Floyd Adams, Millerton, Sec'y.
J. E. Sedinger, Jobs Corners, Treas.
J. W. Miller, Millerton.
G. A. Collum, Somers Lane.
A. J. Spencer, Jackson Summit.

Van V. Howe, Mansfield.
Clara Miller, Millerton.
Frank Baker, Jobs Corners.
Charles M. Rose, Mansfield.
Fannie Updyke, Jackson Summit.
Myra Spencer, Jackson Summit.
Alice Payne, Jackson Summit.
J. B. Matthews, Jackson Summit.
E. L. Everett, Trowbridge. Trowbridge School
Emma Collum, Somers Lane.
U. B. Demming, Somers Lane.
Eliza Higgins, Somers Lane.
Ola Sheive, Daggett.
Annah Beckhorn, Millerton.
Term, 9 months, Wages $35, $40, $80.

L. A. Johnson, Knoxville, President.
C. E. Wainwright, Knoxville, Sec'y.
J. O. White, Knoxville, Treasurer.
A. Waldo Lugg, Knoxville.
W. H. Milo, Knoxville.
G. W. Fitch, Knoxville.

F. H. Gaige, Knoxville, Principal.
Edith S. Farrer, Knoxville.
Ida Meaker, Knoxville.
Rena Campbell, Knoxville.
Elizabeth Kuhl, Knoxville.
Mabel Jenks, Knoxville.
Term, 7 months, Wages $25.

G. G. Close, Thompkins, President.
Willis F. Reep, Somers Lane, Sec'y.
M. S. Baldwin, Lawrenceville, Treas.
Frank Lee, Lawrenceville.
A. C. Tilford, Lawrenceville.
Delos Colegrove, Lawrenceville.

Myrna Myfelt, Somers Lane.
Nellie Middaugh, Rising.
Lester Thomas, Nelson.
Jessie Heermans, Jackson Summit.
Violante Holton, Lawrenceville.
Julia M. Cloos, Lawrenceville.
Agnes Miller, Millerton.
Term, 8 months, Wages $30, $50.

E. D. Bostwick, Lawrenceville, Pres.
W. C. Lewis, Lawrenceville, Sec'y.
J. H. Putnam, Lawrenceville, Treas.
W. E. Brown, Lawrenceville.
J. N. Hotchkiss, Lawrenceville.
F. L. Hawley, Lawrenceville.

E. B. Gaige, Principal, Lawrenceville.
Myrtle J. Lee, Lawrenceville.
Mida D. Smith, Lawrenceville.
Term, 8 months, Wages $35, $45.

A. W. Bennett, Liberty, President.
John N. Brion, Liberty, Secretary.
Grant Sebring, Liberty, Treasurer.
G. A. Smith, Liberty.
Moses Shiek, Liberty.
G. W. McCracken, Liberty.

A. A. Smith, Principal, Liberty.
Estella Brion, Liberty.
Term, 7 months, Wages $28.

L. M. Kimble, Liberty, President.
W. H. Maneval, Nauvoo, Secretary.
Daniel Zinck, Liberty, Treasurer.
Peter Gmeiner, Liberty.
Gustavus Schanbacher, East Point.
R. G. Huyler, Sebring.

Miles M. De Coursey, Liberty.
Nora Ryon, Nauvoo.
Clara Miller, Liberty.
William Raker, Liberty.
Perry A. Brion, Liberty.
Neta Schmonder, Sebring.
Ada Raker, Liberty.
Rossie Gleckner, East Point.
Lydia Harer, East Point.
Vesta Fritzsche, Liberty.
Term, 9 months, Wages $35, $75.

H. B. Taylor, Mansfield, President.
R. W. Rose, Mansfield, Secretary.
S. E. Coles, Mansfield, Treasurer.
M. L. Clark, Mansfield.
F. G. Elliott, Mansfield.
Edwin Doane, Mansfield.

Amoe P. Reese, Mansfield, Principal.
Julia Ross, Mansfield.
Lena Lewis, Mansfield.
Mrs. Ina Reese Marvin, Mansfield.
Myra Gaige, Mansfield.
Josie Doane, Mansfield.
Lula Palmer, Mansfield.
Term, 7 months, Wages $25, $40.

Benj. Owlett, Keeneyville, Pres.
Jesse Compton, Crooked Creek, Sec.
James Shaff, Keeneyville, Treasurer.
H. S. Keeney, Jr., Crooked Creek.
P. E. Brown, Crooked Creek.
George Spaulding, Hammond.

Ray M. Powers, Mansfield Keeneyville Graded School
Agnes Wilson, Little Marsh.
Julius Hitchcock, Hammond.
Blanche S. Keeney, Wellsboro.
Jessie L. Seely, Niles Valley.
H. B. Smith, Elkland.
Kate E. Monks, Chatham Valley.
Nellie Coolidge, Keeneyville.
Lulu M. Kohler, Mardin.
Mame A. Westbrook, Crooked Creek.
Mrs. Mildred Ames, Keeneyville.
Myrtle H. Smith, Keeneyville.
John B. West, Keeneyville.
Kathryn Gibson, Mansfield.
Term, 8 months, Wages $26, $29, $33, $50.

W. L. English, Hoytville, President.
C. C. Miller, Hoytville, Secretary.
E. S. Emmick, Morris, Treasurer.
John Linck, Nauvoo.
R. F. Robinson, Morris.
James Blackwell, Hoytville.

Raymond Steele, Wellsboro, Principal.
Katherine Nash, Antrim.
Dolia Egan, Morris.
Anna C. Eaton, Wellsboro.
Lula Root, Lorenton.
Edith Emmick, Lorenton.
Curtis Campbell, Dix.
Margaret Nash, Morris.
May English, Morris.
Nellie Hurley, Morris.
William Tracy, Hoytville.
Margaret Tracy, Hoytville.
Maude McMichael, Hoytville.
Winnie Raker, Nauvoo.

Term, 7 months, Wages $25, $50.

J. D. Hoyt, Nelson, President.
J. E. Hazlett, Nelson, Secretary.
W. K. Heysham, Nelson, Treasurer.
John Savey, Nelson.
Charles Preston, Nelson.
C. A. Finch, Nelson.

Burdell Phillips, Nelson, Principal.
Mrs. Rena Peters Phillips, Nelson.
Floy Sherwood, Mansfield.
L. B. Brown, Elkland, President.
O. P. Babcock, Elkland, Secretary.
C. F. White, Elkland, Treasurer.
V. Baker, Elkland.
W. E. Mattison, Elkland.
No teacher is employed.  Pupils are sent to school in adjoining districts.
Term, 8 months, Wages $20, $30, $60.

Frank J. Seeley, Osceola, President.
Charles Tubbs, Osceola, Secretary.
Grant Seeley, Osceola, Treasurer.
Edward R. Tubbs, Osceola.
Daniel L. Van Dusen, Osceola.
Andrew Brown, Osceola.

Frank S. Jackson, Osceola, Principal.
Lena Smith, Elkland.
Mrs. Eunice H. Campbell, Osceola.
Margaret Elliott, Osceola.
Anna Donovan, Elkland.
Term, 8 months, Wages $27, $30, $33.

Fred A. Pratt, E. Charleston, Pres.
J. L. Hagar, Mansfield, Secretary.
Volney Ripley, Mansfield, Treasurer.
W. H. Clark, Mansfield.
S. D. Shaw, Mansfield.
W. W. Inscho, Canoe Camp.

Louis P. Morris, Mansfield.
Edna Day, Lambs Creek.
Ernest Smith, Mansfield.
Prudence Colegrove, Mansfield.
Ella Shaw, Mansfield.
Phillip J. Lent, Mansfield.
Ernest Inscho, Mansfield. Pickle Hill School
Nettie Rice, East Charleston.
Ethel Shaw, Mansfield.
Jennie Shaw, Mansfield.
Dean Phelps, Covington.
Celia Van Ness, Mansfield.
Margaret Jerald, Mansfield.
Bert Richmond, Mansfield.
Maude Lewis, Mansfield.
Term, 9 months, Wages $40.

A. C. Young, Rutland, President.
Josephus Stout, Rutland, Secretary.
Anthony Benson, Rutland, Treas.
George Garrison, Rutland.
John T. Stout, Rutland.
C. W. Kelley, Rutland.

Leon Argetsinger, Mansfield.
Term, 7 months, Wages $24.

Osmer Crippen, Rutland, President.
F. M. Lawrence, Rutland, Secretary.
L. C. Benson, Rutland, Treasurer.
G. R. Crippen, Rutland.
A. E. Garrison, Jobs Corners.
R. P. Longwell, Painter Run.

Sylvene Nye, Rutland.
Lottie Walker, Rutland.
F. E. Webster, Rutland.
Charles R. French, Pipe Line.
Fred S. Powers, Mansfield.
Arthur Dann, Mansfield.
Laura Gaylord, Mansfield.
Valeda Bartlett, Mansfield.
May Squire, Mansfield.
Vernie Powers, Mansfield.
Term, 8 months, Wages $28.

D. L. Plumley, Delmar, President.
C. A. Jones, Delmar, Secretary.
D. J. Lowden, Ansonia, Treasurer.
Asa Warriner, Marsh Creek.
A. B. Carnett, Ansonia.
Wm. C. Reyman, Delmar.

Ina Rexford, Ansonia.
Katherine Borden, Wellsboro.
Ernest C. Webster, Delmar.
E. Blanche Bates, Marsh Creek.
Laura Jackson, Ansonia.
Gertrude Dickinson, Wellsboro.
Jessie Lindsay, Delmar.
Hallie Marvin, Ansonia.
Term, 7 months, Wages $23, $25.

Freeman Shaw, Mainesburg, Pres.
Jonathan G. Leiby, Mainesburg, Sec.
S. B. Jackson, Mainesburg, Treas.
H. C. Updyke, Elk Run.
J. B. McConnell, Elk Run.
L. L. Reynolds, Mainesburg.

Susie Van Ness, Mansfield.
Lettie Austin, Manesburg.
Blanche Austin, Mainesburg.
Mina Lewis, Mansfield.
Edith Mudge, Mansfield.
John Strange, Mainesburg.
Celia Leiby, Mainesburg.
Lewis Smith, Elkrun.
Lewis N. Wilson, Mansfield.
R. Lavina Cornwell, Mansfield.
Genevieve Bordon, Sullivan.
G. Walter Robbins, Mainesburg.
Eleanor Rew, Mainesburg.
Mark Webster, Mainesburg.
Helen Hendricks, Mainesburg.
Blanche Harvey, Mainesburg.
Frances Hulslander, Mainesburg.
Term, 8 months, Wages $35 and $75.

T. A. Wickham, Tioga, President.
H. S. Alford, Tioga, Secretary.
H. L. Baldwin, Tioga, Treasurer.
Daniel Berry, Tioga.
J. M. Pock, Tioga.
H. L. Wheeler, Tioga.

Prin., E. A. Retan, Tioga.
Belle Munro, Tioga.
Harriett Boughtin, Tioga.
Term, 7 months, Wages $23, $24, $28 and $45.

E. P. Bradshaw, Tioga, President.
R. J. Camp, Tioga, Secretary.
James Duffy, Tioga, Treasurer.
T. L. Woodward, Tioga.
W. M. Lawrence, Tioga.
W. G. Walker, Tioga.

Prin., B. G. French, Tioga.
Emma Quackenbush, Tioga.
Mrs. Rose Richter, Blossburg.
Annie Hickey, Tioga.
Bertha Griffin, Tioga.
Mrs. Letta McKinney, Tioga.
Fredrica Krieger, Tioga.
Cynthia Packard, Mitchell Creek.
Blanche Van Wie, Mitchell Creek.
F. M. Kilbourne, Covington.
Lou Bishop, Tioga.
Louise Gramenstetter, Tioga.
Term, 7 months, Wages $23, $27 and $30.

F. F. Castlebury, Roaring Branch, Pres.
T. G. Ward, Roaring Branch, Sec'y.
B. H. Landon, Roaring Branch, Treas.
Elmer Grover, Ogdensburg.
Daniel Spaulding, Ogdensburg.
William Allen, Grover.

Burdette Randall, Canton.
Celia DeCoursey, Roaring Branch.
Agnes Brownlee, Roaring Branch.
Frank Marvin, Ogdensburg.
Josie Randall, Ogdensburg.
Louise Harvey, Gleason.
Emerson Collins, Roaring Branch.
Lydia Randall, Canton.
Edna Hendrickson, Ogdensburg.
Mary Riley, Ogdensburg.
Roy Austin, Roaring Branch.
Orville Rockwell, Roaring Branch.
Edith Black, Roaring Branch.
Fred Kilbourne, Grover.
Edith Adams, Ralston.
Term, 7 months, Wages $23.

Thomas P. Furman, Canton, Pres.
Wallace Chase, Altafts, Sec'y.
Henry J. Hill, Canton, Treas.
S. J. Purvis, Mainesburg.
Campbell Lowry, Altafts.
John H. Lyon, Covert.

Earl Furman, Canton.
Anna Hallinan, Alba.
Cola W. Lyon, Covert.
Alice Husted, Morris Run.
Euphemia Boyd, Canton.
Carolyn Lyon, Covert.
Grace Everett, Sylvania.
Term, 9 months, Wages $30, $40, $45, $55, $65 and $155.56.

E. H. Owlett, Wellsboro, Pres.
F. H. Rockwell, Wellsboro, Sec'y.
W. D. VanHorn, Wellsboro, Treas.
M. L. Klock, Wellsboro.
R. W. Bailey, Wellsboro.
L. Harrison, Wellsboro.
Geo. W. Williams, Wellsboro.

Prin., H. E. Racely, Wellsboro.
M. F. Jones, Wellsboro.
Mary Bates, Wellsboro.
Alice H. Doane, Wellsboro.
Barbara Crichton, Wellsboro.
Minnie B. Truman, Wellsboro.
Nannie E. Johnson, Wellsboro.
Susan Jones, Wellsboro.
Blanche Warriner, Wellsboro.
Bertha Mudrack, Wellsboro.
F. Rebecca Shove, Wellsboro.
Pauline Ortman, Wellsboro.
Alice A. Petit, Wellsboro.
Edith Chaffee, Wellsboro.
Louise VanValkenburg, Wellsboro.
Term, 9 months, Wages $35 and $100.

Sarah L. Krusen, Westfield, President.
Mrs. Alice Strang, Westfield, Secretary.
E. M. Tucker, Westfield, Treasurer.
M. D. Lawrence, Westfield.
N. W. McNaughton, Westfield.
W. F. Everett, Westfield.
W. H. Outman, Westfield.

Prin., W. E. Blair, Westfield.
Mrs. M. N. Edwards, Westfield.
Velma Potter, Westfield.
Sarah Hurlbut, Westfield.
Clara Warren, Westfield.
Stella Lounsberry, Westfield.
Ina D. Barton, Westfield.
Term, 7 months, Wages $20.

C. H. Sweazey, Westfield, President.
P. V. Rolison, Westfield, Secretary.
H. S. Haven, Westfield, Treasurer.
J. E. Whittaker, Westfield.
C. A. Pierce, Westfield.
L. K. King, Phillips Station.

William Plank, Westfield.
Ava Strang, Westfield.
Myron Youmans, Westfield.
Arthur Adams, Westfield.
Vesta Langdon, Phillips Station.
Olive King, Phillips Station.
Belle Labar, Westfield.
G. Zitilla Adams, Westfield.
Mrs. George Merrick, Westfield.
Archie Murdock, Westfield.

Bradford County PA
Chemung County NY
Tioga County PA
Published On Tri-Counties Site On 11 NOV 2006
By Joyce M. Tice
Email: Joyce M. Tice

You are the  visitor since the counter was installed on 11 NOV 2006